HELP, mijn kind zit te veel op zijn telefoon!

2–3 minuten

Alle ouders herkennen het wel, uw kind zit te veel op zijn telefoon, maar wat moet je ermee doen? Moet u het verbieden? Controleren via apps op hun telefoon? Telefoon in beheer houden? Helemaal geen telefoon? In deze sci-fly wordt ingegaan op welke factoren invloed hebben op het telefoongebruik van uw kind, maar ook welke invloed úw telefoongebruik heeft op uw kind.

Een internetverslaving is een serieuze bedreiging voor de ontwikkeling van kinderen en om dit te voorkomen is de rol van ouders belangrijk. Zo is de controle en het gesprek aangaan over dit internetgebruik van ouders met hun kind belangrijk, maar kan deze controle er ook voor zorgen dat de internetverslaving alleen maar erger wordt. Dit klinkt misschien verwarrend: het gaat hierbij om de belangrijke rol van de band tussen u, de ouder, en uw kind. Als deze goed is zal het kind deze controle eerder als fijn ervaren, maar als uw band minder is, om wat voor reden dan ook, zal dit voor het kind eerder als negatief worden ervaren.

ONDERZOEKSMETHODE

WAT? Kan ouderlijke controle een positieve invloed hebben op de internetverslavingen van kinderen aan de ene kant, terwijl er tegelijkertijd ook een negatieve invloed kan zijn?

WIE? 8182 (12-18 jaar) ‘middle’- and ‘high school’ studenten in zeventien verschillende provincies in China.

HOE? Studenten van de ‘Beijing Normal University’ hebben online vragenlijsten opgestuurd naar scholen die verkregen zijn via de ‘Beijing Normal University Education Group’ of via lokale organisaties. Zowel de scholen als de leerlingen werden willekeurig geselecteerd.

RESULTATEN

  • Van de ouders die het telefoongebruik van de kinderen goed in de gaten houden, zullen de kinderen hun internetverslaving minderen, maar als dat toezicht te streng of controlerend voelt zal het juist afstand creëren tussen ouder en kind. Dit kan ervoor zorgen dat het kind juist naar op zijn telefoon grijpt.
  • De band tussen ouder en kind is de belangrijkste factor. Als deze goed is zullen de gesprekken en controle over het internetgebruik beter ervaren worden.
  • Echter is het hierbij wel van belang dat de ouder zelf niet internetverslaafd is. Kinderen zien namelijk hun ouders als voorbeeldgedrag en zullen dit voorbeeldgedrag eerder volgen dan de regels die ouders stellen.

Figuur: Telefoongebruik kind

DISCUSSIE EN AANBEVELINGEN

Een verbeterpunt van deze studie is dat het onderzoek alleen in China is uitgevoerd, het zou interessant zijn om te weten of deze resultaten voor meerdere culturen gelden of enkel voor de Chinese cultuur. Hiernaast weten we niks over verschillen tussen leeftijden, omdat er nu gekeken is naar alle kinderen als groep.

Dus, praat met uw kind over hoe uw kind de controle en het gesprek over het internetgebruik en wees in de buurt van uw kind bewust van uw eigen telefoongebruik.

Details

Zhang, S., Fang, Z., Qi, X., & Yuan, Y. (2025). Parental mediation and adolescent internet addiction: The role of parent-child relationship and parental internet addiction. Acta Psychologica, 259, 105316. https://doi.org/10.1016/j.actpsy.2025.1053164

Deze sci-fly werd geschreven door Jurre van der Kooij voor de cursus Recente Ontwikkelingen in Risiscogedrag, master PWO, 2025.


Ontdek meer van Over RAD blog

Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.

Geef een reactie

Ontdek meer van Over RAD blog

Abonneer je nu om meer te lezen en toegang te krijgen tot het volledige archief.

Lees verder